Nie je hanba padnúť, ale ostať ležať...

Otázky a odpovede

.Čo je závislosť ?

Závislosť je, ak robíme niečo, o čom vieme, že nám škodí (zdravotne, pracovne, rodinne), a napriek tomu s tým znova začneme.

Ak je niekto závislý, a to je jedno či na alkohole, drogách, alebo hracích automatoch, treba vedieť, že je to chorobný stav a chorobu treba odborne liečiť.

Čo je to alkohol?

Jeho názov pochádza z arabského Al-ka-hal, čo znamená jemnú zvláštnu látku.

Alkohol je číra bezfarebná tekutina bez zápachu a chuti, s bodom varu 77°C a bodom tuhnutia -130°C. Chemický vzorec alkoholu je C2 H5 OH (CH3 CH2 OH).
Alkohol vzniká kvasením cukru a pôsobením kvasiniek. Kvasenie prebieha do koncentrácie asi len 14-16%, pri väčších koncentráciách sú kvasinky prvými obeťami alkoholu. Alkohol sa dá vyrobiť z akejkoľvek formy škrobu a cukru.Podľa výroby rozoznávame tri druhy nápojov:

Pivo – 1,0-1,5 obj. % alkoholu (7°=1,5%=10g; 12°=3,6%=18g) 

Víno – 7-18 obj. % alkoholu (2 dcl=8-12%=16-24g) 

Koncentráty – 22,5 a viac objemových % alkoholu 

Podľa protialkoholického zákona sú všetky nápoje s obsahom >0,75% objemového percenta alkoholu alkoholické.
Kožou sa alkohol vstrebáva len v malom množstve, rovnako vdychovaním, preto toto abstinenciu neohrozuje.

Kto je abstinent?

Z  (lat.) je človek, ktorý nepije alkoholické nápoje ani ako prostriedok proti smädu, ani pre ich chuťové vlastnosti a už vôbec nie pre ich drogový účinok. Abstinentom môžeme nazvať človeka, ktorý v žiadnej forme a v žiadnom množstve nepožil alkohol po dobu najmenej troch rokov.


Aký je rozdiel medzi alkoholikom a pijanom?

Alkoholizmom trpi len päť z päťsto silných pijanov; rozdiel medzi alkoholikom a pijanom je v tom, že alkoholik sa nedokáže ovládať a pije z nutkavej potreby. Len co si dá pohárik, už nemôže prestať. Následky dlhodobého nadmerného pitia sú však u oboch skupín rovnaké.

Ľudstvo z hľadiska konzumácie alkoholických nápojov sa môže rozdeliť na:
•abstinentov
•konzumentov
•pijanov
•alkoholikov (Nociar, 2001).

Abstinent - Spoločným znakom abstinentov je odmietanie alkoholického nápoja,nie je u nich zvýraznené prijímanie alkoholických nápojov ani ako tekutiny, ani ako látky určitými chuťovými vlastnosťami ani ako drogy. Je  ich málo.

Konzument - človek sa ním stáva porušením abstinencie, teda prvým hitom. Odborníci odporúčajú si zapamätať, že konzumentom je iba taký človek, ktorý pije alkoholický nápoj len pre chuť jeho prímesí,  pijú alkohol pre to, že im uhasí smäd, a pri tom využívajú chuťové vlastnosti alkoholických nápojov. Ako drogu alkohol nepotrebujú.

Pijan - z mnohých konzumentov sa časom stávajú pijani. Pijana uspokojuje iba účinok samotného alkoholu. 
Chuť a smäd je veličinou premennou. Z času na čas každý pijan zmení druh a kvalitu alkoholického nápoja. Každý má svoju hladinu príjemnej nálady, ktorá mu prináša očakávanú úľavu, obveselenie, uvoľnenie, zabudnutie, či preladenie,  využívajú všetky vlastnosti alkoholu- tekutina, chuť, droga. Pijú trvale nad mieru, často sa dostávajú do stavu opitosti, a to aj s príslušnými ekonomickými, spoločenskými, či zdravotnými následkami.


Alkoholik - na konci tejto cesty je dramatické, až tragické finále alkoholika. Tragédia alkoholizmu je hlavne v tom, že alkoholik sa spolu s alkoholom uzavrú do špecifickej imaginárnej jednoty. Alkoholici sú závislí od alkoholu pre jeho vlastnosti drogy. Sú to ľudia s chorobou, ktorú možno lekársky určiť a liečiť. Sú závislí od alkoholu a nie sú schopný sa ho dobrovoľne vzdať.

 I keď môžu bez neho pár dní a týždňov vydržať, nevyhnutne sa k svojej droge vracajú. Pri prerušení trvalého pitia pociťujú závažné abstinenčné príznaky. Fyzické poškodenie takého stupňa pri ktorom účinky pretrvávajú, hoci alkoholik nepije, sa označuje ako chronický alkoholizmus.

Je alkoholizmus dedičný?

 Na otázku či je alkoholizmus dedičný sa nedá celkom jednoznačne odpovedať, i keď zo štatistík a výskumov vyplýva, že alkoholizmus v rodinách alkoholikov vyskytuje častejšie ako v rodinách rodičov žijúcich striedmo. Deti alkoholikov majú 4x väčšie riziko stať sa závislými na alkhole. Výsledky výskumov viacerých autorov taktiež potvrdzujú, že aspoň časť prípadov alkoholizmu je podmienená geneticky.

Napriek tomu, toto nemožno pokladať za dôkaz tvrdenia, že alkoholizmus je vo všetkých prípadoch dedičný. Treba brať do úvahy, že tu hrá veľkú rolu vplyv prostredia. Môžeme teda povedať, že nie dedičné činitele podmieňujú vznik a vývin alkoholizmu, ale predovšetkým negatívny vplyv spoločenského prostredia, v ktorom dieťa vyrastá. To znamená, že deti ktoré vyrastajú v normálnom prostredí, síce majú biologických rodičov alkoholikov, majú približne rovnaké vyhliadky na vzťah k alkoholu ako dieťa z nealkoholickej rodiny.

Dedičnosť alkoholizmu môžeme chápať nielen ako genetickú predispozíciu, ale aj ako kladný vzťah k alkoholu zapríčinený nesprávnou výchovou a zlým príkladom rodičov. Ak je otec alkoholik pravdepodobnosť, že i jeho synovia budú mať blízky vzťah k alkoholu je dosť vysoká a to i napriek tomu, že alkoholizmus otca neznášali. Ide tu o dedenie nekritickosti či vlažného pohľadu na alkoholizmus a názoru, že alkohol skrátka patrí k životu, nielen vplyvom rodičov, ale i verejnej mienky.

Doc. Mudr. Skála hovorí: " Alkoholikom sa človek nerodí, alkoholikom sa človek stáva!"

Čo je recidíva?

 lat. recidivus, opakujúci sa, označuje, že človek (recidivista) opakovane padol do nejakej nežiadúcej situácie, typicky do nemoci, závislosti alebo zločinu. Skúsenosť ukazuje, že tieto situácie sa častejšie vyskytujú u ľudí, ktorí ich už zažili, že sa teda opakujú. Ľudia, ktorí recidívami prešli, predstavujú teda rizikové skupiny, vyžadujúcu zvláštnu starostlivosť.

recidivita = opakovanie, znovuobjavenie sa, návrat choroby;

Je opätovný návrat k chorobe, po určitom období abstinencie.

Pokiaľ niekto po čase/v abstinencii, siahne po návykovej látke (tej istej), hovoríme o recidíve.

Pod vplyvom recidívy sa znovu stráca ťažko nadobudnutý kritický náhľad na svoju chorobu!

Obnovuje sa racionalizácia správania sa. Precitlivenosť nervového systému oslabuje sebaovládanie. Závislosť sa aktivizuje i po mnohých rokoch abstinencie. Každá recidíva posúva chorobu ďalej a toto pokročenie nemožno vrátiť späť. 

Suchá recidíva - je náhle pociťovanie nepríjemných pocitov nervozity, podráždenosti, napätia, prípadne abstinenčné príznaky. V skutočnosti nedošlo ku chorobe - zlýhaniu, iba sa organizmus 

viac o recidíve v našom článku a-klubhronbrezno.webnode.sk/news/recidiva-jej-spustace-varovania-a-co-s-nou/

Kontakt

A-Klub Hron Brezno

aklubhronbrezno@gmail.com

Predseda klubu: :Božena Szántóová
tel.: 0911 481 415
e- mail:bozena.szantoova@gmail.com

Kontakty na členov klubu:
Jozef Belko 0918335833
Jaroslav Švantner O915983819
jozef.belko09@gmail.com
jaro.capitol@gmail.com

Vyhľadávanie

 

Nájdete nás na adrese:

Nám. M. R. Štefánika 2, BREZNO

KAŽDÝ 1. A 3. utorok v mesiaci o 15.00 hod

 

V našom živote sú iba dva dni, v ktorých nemôžeme nič urobiť...

Ten prvý je VČERA a druhý ZAJTRA

To iba DNES môžeme žiť.....

DNES môžeme milovať, snívať, pracovať, usmievať sa a radovať.

 

 

 

 

Smutný, ale reálny príbeh o alkohole      (pozri video)
 

 

 

Dotazník závislosti

Pre zistenie odpovede klikni:

TU!

_______________________

© 2011 a-klubhronbrezno

Tvorba webových stránok zdarmaWebnode